Pazartesi, Haziran 5

2019’da Okunacak 5 Yeni LGBTQ Kitabı

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

LGBTQ + topluluğu için yoğun bir yıldı. LGBTQ+ nefret suçları, trans cinayetleri yaşanmaya, topluluk saldırıya uğramaya devam etti. Bunlar olurken, LGBTQ+ cemiyetlerinin ve bireylerin reformist hareketleri artıyor, homofobi ve transfobiye karşı bir dizi yeni kitap da raflarda yerini almaya devam ediyor. Trans aşka ve toplumsal cinsiyet akışkanlığı üzerine bir roman, Stonewall’dan fotoğraflar, bir drag kraliçesinin günlüğü. LGBTQ+ okuma listenize ekleyebileceğiniz, farkındalık sağlayan, empati geliştiren LGBTQ+ topluluğunun çeşitliliği ve zenginliğini yansıtan 5 yeni kitabı sizler için derledik.

SABINA KHAN – THE LOVE & LIES OF RUKHSANA ALI 
Amerika’da yaşayan, Bangladeşli Müslüman ve lezbiyen genç Rukhsana, muhafazakar annesi tarafından kız arkadaşını öperken yakalanır ve Bangladeş’e doğru yola çıkmaya karar verir. Bu özgün hikayede iki dünyaya sarılmanın zorlukları, göçmen ailelerde nesiller arası çatışmalar, Bangladeş kültürü ve LGBTQ+ kimliğinin kesişmesi gibi konular oldukça özgün bir hikayeyle anlatımıyla okurlara sunuluyor.

FATIMAH ASGHAR – IF THEY COME FOR US
Emmy adayı olan web dizisi Brown Girls’ün yaratıcısı Fatimah Asghar’ın hazırladığı bu güçlü ilk şiir koleksiyonu, günümüz Amerika’sında queer bir Pakistanlı Müslüman kadın olmanın zorluklarını ortaya koyuyor. Güney Asya diasporasındaki kimliğe, cinselliğe, aidiyete ve mirasa değinen Fatimah Asghar, şimdiden çok fazla alkış aldı.

FRED W. MCDARRAH- PRIDE: PHOTOGRAPHS AFTER STONEWALL
Fred W. McDarrah, Haziran 1969’da, tarihi Stonewall ayaklanmalarına tanık oldu ve 19 fotoğraf çekti. 1970’ten itibaren sonraki her yürüyüşü fotoğraflamaya karar verip yıllar boyu süregelen bir arşiv oluşturdu. Kendi çektiği bu değerli arşiv kütüphanenizde mutlaka yer alması gereken bir kült.

TOM RASMUSSEN – DIARY OF A DRAG QUEEN
Crystal Rasmussen, Tom Rasmussen’in alter egosu ve bir drag kraliçesi. Crystal Rasmussen’in inişli çıkışlı hayatı, ünlü bir moda dergisi tarafından işe alınıp kovulması, cinsel istismarlarına kadar bir çok deneyimine ortak olacağınız güzel bir roman. Rasmussen hayranı olmayanlar için bile oldukça tatmin edici bulduk.

ANDREA LAWLOR – PAUL TAKES THE FORM OF A MORTAL GIRL
Genderqueer romancı ve öğretim görevlisi Andrea Lawlor’un kaleme aldığı bu ilginç roman; Iowa City’deki tek eşcinsel kulübünde bir barmen olan 22 yaşındaki Paul Polydoris’in ilginç hayatını anlatıyor. Vücudunu istediği zaman erkekten kadına çevirebilen kahramanımız trans deneyim için güçlü bir sembolizmi temsil ediyor. 90’ların queer kültürüne saygı duymakla birlikte, aynı zamanda kimlik, samimiyet, cinsiyet ve cinsiyet ve daha fazlasını araştırırken başvurulan Lawlor’un, bu edebiyatın ön saflarında neden iyi bir yer edindiğini kitabın sayfalarında ilerledikçe daha iyi anlacaksınız

 

Paylaş