Perşembe, Kasım 30

Salvador Dali ve Gala’nın Tatlı Sert Aşk Hikayesi

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Ölümünün 34. yıldönümünde sanat tarihinin en ikonik karakterlerinden Dali’yi ilham perim dediği Gala ile yaşadığı aşk hikayesi ile anıyoruz.

Sürrealist sanatçı Salvador Dali ve Gala Dali’nin aşk hikayesi 1929’da başladı. Dali, ilham perisiyle Paul Eluard adlı sürrealist bir şair sanatçıyla evliyken tanıştı. Birbirlerini görür görmez aşık oldular ve Gala, Paul’ü hemen terk etti. Gala’nın eşinden ayrılmasının hemen ardından egzotik çift evlendi. Salvador Dali, Gala ile birlikte sanat eserleri yaratmaya devam etti. Aşkın evrelerinde bir keresinde “Resimlerimi çoğunlukla senin kanınla yapıyorum Gala” demişti. Sonuç olarak Salvador, resimlerine her ikisinin de imzasını atmaya başladı.

Dali, Gala’ya olan sevgisini mümkün olan her şekilde kanıtlaması gerektiğine inanıyordu. Bu yolda attığı en büyük adımlardan biri ona bir şato almak oldu. Gala, bu özel hediyeyi yalnızca bir şartla kabul etti! Bir sözleşme yapacaklardı ve Salvador yalnızca Gala izin verdiğinde onu ziyaret edecekti. Görünüşe göre şato Gala için yeterli değildi. İlişkilerinde biraz daha “heyecana” ihtiyaç duyduğu için, Salvador’u evliliklerinde dışa açık bir model uygulamaya teşvik etti ve bu karar sonunda çiftin düzenli alemlere ev sahipliği yapmasıyla sonuçlandı! Hatta bu partilere dünyaca ünlü birçok ismin katıldığı da söylenir.

Vahşi olduklarını düşünüyorsanız eğer bu, Gala’nın heyecanının sadece başlangıcıydı. Ne yazık ki, ilham perisi ilişkiler yaşamaya başladığından ve parasını sevgililerine hediyeler almak için kullanacağından, Salvador ile işler pek iyi gitmedi. 1980’de Salvador, Palsy (kalıcı titreme durumu/el zayıflığı) nedeniyle emekli olmak zorunda kaldıktan hemen sonra şaşırtıcı bir şekilde çizgiyi çizdi. Gala’nın ilişkilerine karşı daha az toleranslı hale geldi ve onu dövdü, iki kaburga kemiğini kırdı. Sonuç olarak Gala, durumu sakinleştirmek için sakinleştiriciler kullanarak ona ilaç verdi ve sonunda geri dönüşü olmayan nörolojik beyin hasarına neden oldu.

Aşkın asla gerçekten ölmediği söylenir. Gala 1982’de öldüğünde Salvador, cesedi arabasıyla yasadışı bir şekilde Port Light’tan, onun gömülmek istediği Pubol’a taşıdı. Dali ilham perisini kaybettikten sonra çok bunaltıcı yıllar yaşadı. Öyle ki Salvador Dali ölümünden önce, ölümün ötesinde el ele tutuşabilmeleri için ikisi arasında küçük bir açıklık olacak şekilde iki mezarın inşası için son bir talepte bulundu.

 

Paylaş