Cumartesi, Eylül 23

Barselona’da Ziyaret Etmeniz Gereken Müzeler

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Akdeniz kıyısında İspanya’nın ikinci büyük şehri olan, kendine özgü kültürü ve yaşam tarzıyla dikkatleri üstüne çeken Barselona’da görmeniz gereken müzeleri sizler için derledik.  Sanatsal ve tarihi mirası, dünyaca ünlü kiliseleri,  Dali, Gaudi, Miro, Picasso gibi modern sanat ve mimarisindeki büyük isimlerin yaşadığı benzersiz şehirde ziyaret etmenizi tavsiye ettiğimiz müzeleri keşfetmeye davet ediyoruz.

Picasso Müzesi

Barcelona’nın popüler müzelerinden biri olan Picasso Müzesi, ünlü ressam Picasso’nun eserleri başta olmak üzere 3.500’ün üzerinde sanat eserine ev sahipliği yapmaktadır. Carrer de Montcada Caddesi’ndeki birbirine bitişik 5 Orta Çağ sarayında kurulu olan müzenin koleksiyonu Picasso’ya ait en çok eseri barındıran ikinci müze olma ünvanını taşımasını sağlamıştır. Picasso hayattayken açılan ilk müze olma özelliğine sahip olup, açılışına Picasso’nun katılmasıyla bilinir. Picasso’nun 1973’teki ölümüne rağmen, müze sonraki yıllarda genişlemeye ve büyümeye devam etmiş ve sonunda Barselona’daki en beğenilen kültürel miras alanlarından biri haline gelmiştir.

Picasso Müzesi

Müzede yer alan ve mutlaka görmeniz gereken eserlerden bazıları;

  • Las Meninas (1957). Müzenin en ünlü eserlerinden biri kuşkusuz 58 tablodan oluşan sanatçının Valesquez’in tablosunu birkaç kez yorumlaması sonucu oluşmuştur.
  • Science and Charity (1897). Picasso’nun henüz 16 yaşındayken Barselona Sanat Akademisi’nde yaptığı en iyi resim olarak kabul edilen eseridir.
  • Harlequin (1917). Picasso bu yağlı boya tabloyu Barselona’da kalırken yapmıştır. Model, Serge Diaghilev’in Rus Ballets Russes’inden bir balerinlerinden biridir.

Barselona Çağdaş Sanat Müzesi (MACBA) 

Barselona’nın El Raval semtinde bulunan ve Barselona’nın en büyük modern sanat müzelerinden birisi olarak kabul edilen MACBA’da hayal gücünün sınırlarının nasıl zorlandığına tanıklık edeceksiniz. Daha önce bir manastır bölgesi olan yerde inşa edilen müze, bölgenin tarihi kentsel dokusu ile çağdaş sanat arasında sıkı bir diyalog kuruyor.

Barselona Çağdaş Sanat Müzesi (MACBA)

Müzenin kalıcı koleksiyonunda, Antoni Tàpies, Joan Brossa, Miquel Barceló ve Joan Rabascall’ın eserleriyle beraber 20. yüzyılın ikinci yarısında yer alan İspanyol ve Katalan sanatına adanmıştır. Paul Klee, Bruce Nauman, Alexander Calder, John Cage ve Jean-Michel Basquiat gibi uluslararası sanatçılar da müzede temsil edilmektedir.  Binanın cephesinin çoğunun camla kaplandış olması, ziyaretçiye şehir manzarasını sunar ve galerileri doğal ışık eşliğinde ziyaretçiye sunmaktadır.

Joan Miro Vakfı Müzesi

Mimarisiyle Akdeniz yapılarından ilham alan Ressam Joan Miró’ya adanan müze, aynı zamanda sanat eğitimi alan öğrencilere burs sağlayan bir vakıf görevi görmektedir. Vakfın sürekli koleksiyonundaki 10.000 adet Miro eseri sanatçının kendisi tarafından bağışlanmıştır. 20. ve 21. yüzyıl sanatçılarının geçici sergilerinin yanı sıra diğer kurum ve kuruluşlarla işbirliği içinde akademik etkinlikler ve projeler düzenlemektedir.

Joan Miro Vakfı Müzesi

Joan Miró Vakfı Müzesi terasında Miró’nun rengarenk heykellerini muhteşem Barselona manzarası eşliğinde hayranlıkla izleyebilirsiniz. Miró müzesi, bugün Joan Miró’nun eserlerinin açık ara en büyük koleksiyonunu kapsamakta, ziyaretçilere nesnelere hangi odadan yaklaştıklarına bağlı olarak, sanat eserini farklı şekillerde deneyimleme fırsatı vermektedir.  Müze binası 1986 ve 2000 yıllarında genişletildi ve 2002 yılında Amerikan Mimarlar Enstitüsü’nün “Yirmi Beş Yıl Ödülü”nü aldı.

Gaudi Müzesi 

Gaudi Evi Müzesi, Barcelona’daki Park Guell’in hemen yanında yer almaktadır. Gaudi, Barselona’yı Barselona yapan bir isim olarak anılır ve mimarın Barcelona’da yaşadığı ev şimdilerde müze olarak her gün yüzlerce turist tarafından ziyaret edilmektedir. Gaudi Evi Müzesi, mimarın en kişisel yüzünü ve onun tarafından tasarlanan ve onun yönetimi altında yürütülen mobilya ve diğer unsurları izleyiciye gösterir.

Gaudi Müzesi

Evin en yüksek noktası olan teras, parkın ve şehrin harika manzarasını görebileceğiniz yerlerden biridir. Gaudi’nin de en sevdiği yerlerden biri olarak bilinir. 1984 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesine kabul edilmiş olup Gaudi Müzesi’ne ev sahipliği yapmanın yanı sıra, bahçede en iyi eserlerinden biri olan ve yine UNESCO dünya mirası listesindeki Casa Batllo bulunmaktadır. Gaudi’nin ideal bir kasaba vizyonunda olması gerekenlerin kalıntılarını burada rahatlıkla görebilirsiniz.

Dalí Müzesi ve Tiyatrosu

Salvador Dalí’nin kendisi tarafından tasarlanıp dekore edilen bina bir belediye tiyatrosunun kalıntıları üzerine inşa edilmiştir. Müzeye girdiğinizde sizi Dali’nin New York’tan dönerken yanında getirdiği siyah Cadillac arabası karşılamaktadır. Bu müzede sanatçının kariyerinin tüm aşamalarından resimler ve eskizlerle kaplı bir dizi labirent koridoruna girmiş olursunuz.

Dalí Müzesi ve Tiyatrosu

Müze, Dali’nin gerçeküstü düşlerle dolu fantastik dünyasının eşsiz bir deneyimini sunan gerçek bir labirent izlenimi vermektedir. Burayı ziyaret etmek sadece her sanatsever için değil, yeni izlenimler ve normal turistik mekanlardan farklı bir şey arayan herkes için önemli bir noktadır.

Sagrada Familia

Barcelona’da bulunan kilise şu anda dünyanın en büyük bitmemiş Katolik kilisesi olarak bilinmektedir.  Antoni Gaudi‘nin 1883 yılında devraldığı fakat 1926 yılında bir tramvayın altında kalarak hayatını kaybetmesi sonucu yarım kalmıştır. Turistlerin ve rehberlerinin ilk sırada yer verdiği kentin en görkemli yapısı olan Sagrada Familia,Antoni Gaudi’nin ölümünün yüzüncü yılı olan 2026 yılına kadar inşaatın tamamlanması planlanıyor. Aynı zamanda Gaudi hayatının geri kalanını projeye adamış ve kilisenin mahzenine gömülmüştür.

Sagrada Familia

 

Paylaş