Perşembe, Haziran 8

Davut Heykeli Hakkında 12 Bilinmeyen

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +
Michalengolo’nun Davut heykeli gibi pek az heykel ikonik olmayı başardı. Dünyada birçok kişi, bu majestik şaheseri ezberinden çizebilecek kadar iyi bilirken, bu eserin yaratılışında merak uyandıran detayları bilenlerin sayısı çok azdır. İşte Davut heykeli hakkında bilinmeyenler…
Dini Anlamları Olan Bir Heykeldir
İlk bakışta, Michelangelo’nun meşhur çıplak adamı “içsel bir kahramanım ben” diye bağırmıyor olabilir. Ancak yakından bakıldığı zaman Davut’un, sol omuzunun üzerinden, sağ eliyle bir taş tutmakta olduğunu görürsünüz. Bu, Davut’un zalim dev Golyat’la karşı karşıya geldiği ve ona saldırmaya karar verdiği anı tanımlar. Ancak Michelangelo, gelecekteki kralın korkunç düşmanını heykeline dahil etmediği için sözleşmeyi bozmuştur. Gelenekten ayrı olarak, sanat tarihçileri Davut’un büyük savaş öncesi efsanevi kahraman köpeği anlattığına inanıyorlar. Çünkü hissettiği endişe çok net bir şekilde yüzüne kazınmış.
İnsani Boyutların Çok Üstündedir.
Davut 5 metreyi aşkın boyuyla, ortalama bir insanın neredeyse 3 katı büyüklüktedir.
Sağ El, Heykelin  Genel Proporsiyonuna Göre Fazla Büyüktür
Davut’un sağ eline dikkatlice bakarsanız vücudunun geri kalanına oranla fazla büyük kaldığını farkedersiniz. Bu asimetrinin, Michelangelo’nun Davut’a verdiği “Manu Fortis” (güçlü el) takma adından kaynaklandığı düşünülmektedir.
Davut Solaktır
Sağ elinin gücünü görüp tam tersini düşünebilirsiniz. Ama bedeninin duruşu ve elini kullanışı bir solak olduğunu açıkça göstermektedir.
Heykel Atıl Durumdaki, Tek Bloktan Oluşan Bir Mermerden Doğmuştur
“Birinin çöpü, başkasının hazinesidir” sözünü destekler nitelikte, Davut’a hayat veren mermer blok, tarihin en ünlülerinden olmuştur. Michelangelo, Davut heykelini daha önce iki heykeltraşın attığı bir mermerden yaptı. Agostino di Duccio, mermeri 10 yıl bir köşede hiç dokunmadan bekletti. Sonra Rosselino, mermerin üzerinde küçük bir kırık yaptı ve bu mermerle çalışmanın çok zor olacağına karar verdi. Mermer Michelangelo’nun eline geçtiğinde 40 yıldır birinin onu alıp işlemesini bekler haldeydi.
Davut Heykeli Devasa Uzunluktaki Alanlar İçin Tasarlanmıştır
1501 yılında, Floransa hükümeti Michelangelo’yu Floransa katedralinin kubbesi için bir heykel yapmakla görevlendirir. Eserin, katedralin çatı hattını güzelleştirecek bir dizi heykelin arasına girmesi planlanırken, Michelangelo’nun tamamlanmış eseri o kadar büyük beğeni aldı ki ilk plandan tamamen vazgeçildi. Eserin daha yakından görülebileceği bir yere konumlandırılmasına karar verildi. 2010 yılında, Floransa’daki bir sanat projesi ise, ilk etapta planlandığı gibi, Davut’un replikasını katedralin dışında yüksek bir yerde, yapım aşamasındayken konumlandırılması düşünülen diğer tüm alanlarda sergilemişti.
Davut, Michelangelo’nun İtibarının Çimentosudur
Davut’u yapmadan 5 yıl evvel, Michelangelo’yu üne kavuşturan eser “Pieta”ydı. Ancak 29 yaşındaki Yüksek Rönesans Sanatçısı’nı usta bir heykeltraş yapan eser Davut olmuştur. Bu ün ve başarı, 1508’de Sistine Şapeli’ndeki eserine başlamasıyla devam etmiştir.
Uzun Seneler Boyunca Politik Bir Simge Olmuştur
Birçok tartışmanın sonunda, Davut’un  Plazzo Della Signora’nın dışarısında konumlandırılmasına karar verildi. Burası Floransa Hükümeti ofislerinin içinde bulunduğu bir yer olduğu için, halkın zihninde heykelin politikayla güçlü bir bağı olduğu yer etti. Bunun gibi bazı politik izler, heykelin ilk zamanlarda iki kez saldırıya uğramasına da sebep olmuştu. Protestocular, heykeli sunulduğu ilk sene taşlamış, 1527 senesinde Medici karşıtı isyancılar ise Davut’un sol kolunu kırıp üç parçaya ayırmıştı.
Birden Fazla Replikası Vardır
Davut dünyadaki en meşhur heykellerden biridir. T-Shirtler, Mousepadler, Posterler, Bardaklar ve hayal edebileceğiniz her alanda yer almıştır. Ancak bunların haricinde tam anlamıyla birebir denilebilecek taklitleri de vardır. Bunlardan ikisi Floransa’da… Orjinal heykel bir müzedeyken, gerçek ölçülerdeki kopyalarından birisi Plazzıo Vecchio’nun önünde duruyor.
Çoğunlukla Sansüre Uğrar
The Simpsons hayranları, Springfield sakinlerinin Davut’a pantolon giydirilmesini istedikleri bölümü hatırlayacaktır. Dizide geçen bu olay, sansürün aşırılığına atıfta bulunmak için kullanılmıştır. Çünkü çıplak heykelin geçmişinde ciddi bir sansür gerçeği vardır. Bunlardan en bilineni; 1857 yılında Toskana Dükü, İngiltere Kraliçesi Victoria’ya heykelin bir replikasıyla sürpriz yapmak istemiştir. Bu durum, kuralcı kraliyet içinde o kadar büyük bir krize neden oldu. Yetkililer çıkarıp takılabilir plastik incir yaprağıyla Davut’un çıplaklığını kapatmaya çalışmış, mermerin iffetini ve Victoria and Alber Müzesi’ni ziyaret eden hanımefendilerin ahlakını korumuştur (!!!!)
Turist Ziyaretleri Davut’a Zarar Veriyor
Davut’u görebilmek için Galleria dell’Accademia’ya yılda ortalama 8 milyon kişi geliyor. Ne yazık ki tüm bu ziyaret trafiğinin yerde yarattığı titreşimler heykel üzerinde hafif bir deprem etkisi yaratıyor.
Davut’un Gerçek Sahibi Bilinmiyor
İtalyan Hükümeti, 1873’ten beri Galleria dell’Accademia’da sergilenen Davut’un aslında kime ait olduğunu bilmek istedi. 2010’da hükümet, heykelin aidiyeti konusunu netleştirmek adına bir kampanya başlattı. Heykel, Floransa şehrine mi yoksa tümüyle İtalyan ulusuna mı aitti? Bu hususta açılan dava hala devam ederken, İtalya Başbakanı Matteo Renzi, Floransa Belediye Başkanı olduğu dönemde, “Bu durum Davut Calut’a Karşı’nın yeni bir örneğidir. Bizim mücadelemiz, kültürle geçimini sağlayan bir şehrin, kültürel mirasını yönetmenin farklı bir yolunu bulmakla ilgili” şeklinde bir açıklama yapmıştır.
Hazırlayan: Cemreyaz ILGAZ
Paylaş