Cumartesi, Eylül 23

“KAWS: Holiday” Hong Kong’a Ulaştı

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

“KAWS: Holiday” enstalasyonu Hong Kong’un Victoria Limanı’na demir attı. Son zamanların en hızlı yükselişine imza atan KAWS aslında kimdir ? Artkolik okuyucuları için yazdık.

Yazar: Gökçe Günaydın

Asıl adı Brian Donnely olan Brooklyn’li sanatçı, graffiti faaliyetlerine ergenlik yıllarında başladı. Hiçbir anlamı olmayan, sadece birlikte yazıldığında gözüne güzel gözüken “KAWS” imzasını New Jersey’den New York’a giden PATH rotası boyunca duvarlara ve binalara bırakan Donnely, 1990’ların başında New York’a taşındı ve yeteneğini otobüs duraklarına, telefon kulübesi reklamlarına ve reklam panolarına yansıtmaya odaklandı. Kısa süre sonra ün ve popülerliği beklenenden yükseklere ulaştı ve bu reklamlar halk tarafından giderek daha fazla aranmaya başladı. 1996’da New York School of Visual Arts İllüstrasyon bölümünden mezun olduktan sonra serbest animatör olarak Disney için çalıştı. Disney’de arka plan çizme ve 101 Dalmaçyalı, Daria ve Doug gibi filmlere katkıda bulunma fırsatını buldu.

1999’da yaptığı Japonya seyahati sanatçının hayatında adeta bir dönüm noktası oldu. Mickey Mouse benzeri ilk vinil oyuncağı tasarlama ve üretme fırsatını buldu. Bu oyuncaklar, küresel sanat oyuncağı toplayan çevrelerde hemen fenomen haline geldi. Bu tarz oyuncakların büyük saygı gördüğü Japonya’da Donnely’nin yükselişi hızlı oldu.

Galerilerle çalışmak, koleksiyonerlerle yakın ilişkiler kurmak gibi piyasanın kurallarına uymayı reddederek fenomen olmayı başaran Donnely’nin 2017’de 43.000 dolara yaklaşan satış fiyatları, geçtiğimiz yıl 82.000 doları gördü. Artnet fiyat veritabanına göre sanatçının 2018 yılı açık artırma toplam satış bedeli 33.8 milyon dolara ulaştı. 15 Kasım’da eser başına 1 milyon doları bulan 5 parçalık açık artırma satışlarıyla sanatçının rekoru bir gecede üç kez kırılmış oldu.

22 Mart’ta sanatçının dev yüzen heykeli Seul ve Taipei’nin ardından Hong Kong’un Victoria Limanı’na demir attı. “Holiday” enstalasyonu dünya sanat fuarlarının en önemlileri arasında gösterilen Art Basel’in Hong Kong ayağı boyunca sergilenecek.

KAWS: Holiday, Taepei.

Paylaş