Küresel Problemleri Sırtında Taşıyan Bir Astronot

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Yinka Shonibare’in bir sanatçı olarak ünü, kısmen zengin desenli kumaşların kullanımından ve heykel, resim, fotoğraf, film ve performans çalışmalarındaki uygulamalarından kaynaklanmaktadır. Yoruba mirası ile Londra’da doğan Shonibare, Nijerya ve İngiltere’de büyüdü, Byam Shaw Sanat Okulu ve Kuyumculuk Koleji’nde okudu ve şu anda Londra’da yaşıyor ve çalışıyor. Shonibare 2001’de Venedik Bienali’nde İngiltere’yi temsil etti ve eserleri İngiltere’de ve uluslararası alanda birçok kamu koleksiyonunda yer aldı.

Yinka Shonibare, Mülteci Astronot, 2015.

Kimlik, sömürgecilik ve sömürgecilik sonrası araştırmalara odaklanan çalışmalarıyla bilinen Nijeryalı-İngiliz sanatçı Yinka Shonibare’in mülteci astronotu, bilinmeyen bir dünyada yolculuk için hem yetersiz hem de fazla hazırlıklı görünüyor. Kaskı, uzay giysisi ve ay botlarıyla, galaksiler arası bir yolculuğa çıkmak üzere olduğunu hayal edebilsek de sahip olma kargaşası ve sırt çantasının derinlikli doğası başka bir hikayeye dikkat çekiyor. Yakından bakıldığında, taşıdığı nesneler, kıyafetlerinin kumaşı ve diğer bazı işaretler zamanımız için zorlayıcı bir okumaya işaret ediyor.

Yinka Shonibare, Mülteci Astronot, 2015.

Astronot, Shonibare’in çalışmalarında tekrarlanan bir tema; sanatçının figürleri bazen bir aile grubu olarak düzenlenir ve bazen tavandan asılırlar. Çalışmalarında tek başına bir mülteci astronot, sağlam bir şekilde tutturulmuş, ileri adım atıyor ve yükünü zorluyor pozisyonda görülür. Astronotun çantasında, emaye sürahisi ve kasesi, kalemleri ve diğer çizim öğelerini, hatta bir diş fırçasını görürüz. Mülteci astronot, çağdaş bir dünyada kimlik, küreselleşme, iklim değişikliği ve hayatta kalma içgüdüsü kavramlarının benzersiz bir karışımını gösteren zorlayıcı bir çalışmadır.

Paylaş