Cumartesi, Haziran 3

LGBT Bayrağının Renkli Tarihi

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Dünyanın dört bir yanındaki LGBT topluluğu için evrensel bir umut sembolü haline gelen gökkuşağı bayrağı, ilk olarak 25 Haziran 1978’de, San Francisco Birleşmiş Milletler Plaza’da Gay Pride Günü’nde dalgalandı. Günümüz versiyonundan farklı olarak altı değil sekiz renk içeriyordu. Bayrak, eşcinsel bir sanatçı ve aktivist olan Gilbert Baker tarafından tasarlandı. LGBT topluluğu için bir sembol tasarlama görevi Baker’a, California’da belediye meclisine seçilen ilk eşcinsel politikacı olan Harvey Milk tarafından verildi.

Harvey Milk

Baker’ın, bu tasarım için iki ilham kaynağı vardı. Bunlardan biri ABD ulusal bayrağı diğeri ise gökkuşağıydı. Renklerin her birine bir anlam verdi: cinsiyet için sıcak pembe, yaşam için kırmızı, şifa için turuncu, güneş ışığı için sarı, doğa için yeşil, sihir için turkuaz, uyum için mavi ve ruh için menekşeyi kullandı. 9 metreye 18 metre olarak ölçülen ilk bayrak, o dönem 27 yaşında olan Baker tarafından elle diktirilmişti. Yıllar sonra Baker, bayrağın ilk havalanma anını şu sözlerle ifade etmiştir: “Yukarı çıktığında rüzgar onu elimden aldı ve aklım başımdan gitti. Etrafımdaki herkesin bu bayrağa nasıl sahip olduğunu hemen gördüm. Düşündüm: Bu hayal ettiğimden daha iyi.”

New York’ta bir parkın merdivenleri. Şehrin en büyük pride bayrağı.

Bu başarılı ilk çıkıştan sonra Baker seri üretime geçme kararı aldı. Pembeyi ve turkuaz rengi çıkararak mevcut altı tonlu tasarımı benimsedi. 2017 yılında, 65 yaşında hayatını kaybeden Baker, ölmeden iki yıl önce verdiği bir röportajda bayrak tasarımının ardındaki fikri şu sözlerle açıkladı: “Sevincimizi, güzelliğimizi, gücümüzü ifade edecek bir şeye ihtiyacımız vardı. Ve bunu gökkuşağı yaptı. Doğadan bir şey seçtik. Çok güzel bir şey seçtik.”

Florida, 2003.

Paylaş