Perşembe, Haziran 8

Picasso’nun İlham Perileri: Kadınlar

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Sanat tarihinin en ikonik isimlerinden Pablo Picasso’nun pekçok kadınla yaşadığı ilişkiler onun ilhamını da derinden besledi. Picasso iki kez evlendi ve çok sayıda sevgilisi oldu. Cinselliğinin sanatını büyük ölçüde beslediği söylenebilir.  Picasso’nun sanatının şekillenmesinde büyük rol oynayan aşk hayatı, flörtleri ve modellerini Artkolik okurları için derledik.

Laure Germaine Gargallo Pichot

Picasso , 1900’de Paris’te, Picasso’nun Katalan arkadaşı Carlos (veya Carles) Casagemos’un kız arkadaşı model Germaine Gargallo Florentin Pichot (1880–1948) ile tanıştı. Casagemos, Şubat 1901’de intihar etti ve Picasso, aynı yılın Mayıs ayında Germaine ile görüştü. . Germaine, 1906’da Picasso’nun arkadaşı Ramon Pichot ile evlendi.

Laure Germaine Gargallo Pichot

Madeleine

Madeleine, 1904 yazında Picasso’ya poz veren ve onun metresi olan bir modelin adıydı. Picasso’dan hamile kaldı ve kürtaj yaptırdı. Ne yazık ki, Madeleine hakkında daha fazla bilgimiz yok. Nereden geldiği, Picasso’dan ayrıldıktan sonra nereye gittiği, ne zaman öldüğü ve hatta soyadı bile tarihe karıştı.

Madeleine ile olan ilişkisi Picasso’yu büyük ölçüde etkilemiş gibi görünüyor, çünkü bu sıralarda annelerin bebekleriyle resimlerini çizmeye başladı. Madeleine, Picasso’nun tamamı 1904’te yapılmış bazı Geç Mavi Dönem eserlerinde yer alıyor:

  • Kombinezonlu Kadın
  • Madeleine Çömelmiş
  • Saç Kaskı Olan Kadın
  • Madeleine’in Portresi
  • Anne ve Çocuk

Pablo Picasso, Madeleine, 1904.

Fernande Olivier

Picasso, ilk büyük aşkı Fernande Olivier (1881–1966) ile 1904 sonbaharında Montmartre’daki stüdyosunun yakınında tanıştı. Fernande, Picasso’nun Gül Dönemi çalışmalarına ve erken Kübist resim ve heykellerine ilham veren bir Fransız sanatçı ve modeldi. Fırtınalı ilişkileri yedi yıl sürdü ve 1911’de sona erdi. Yirmi yıl sonra, birlikte yaşamları hakkında bir dizi anı yazdı ve yayınlamaya başladı. O zamanlar oldukça ünlü olan Picasso, ikisi de ölene kadar onları yayınlamaması için Fernande Olivier’e ödeme yaptı.

Fernande Olivier

Eva Gouel

Picasso , Marcelle Humbert olarak da bilinen Eva Gouel’e (1885–1915) 1911 sonbaharında, hâlâ Fernande Olivier ile yaşarken aşık oldu. Kübist tablosu Gitarlı Kadın’da (“Ma Jolie”) güzel Eva’ya olan aşkını ilan etti . Gouel 1915’te tüberkülozdan öldü.

Eva Gouel

Gabrielle (Gaby) Depeyre Lespinasse

Eva Gouel’in son aylarında, Fransız yazar ve şair André Salmon (1881–1969), Picasso’ya Gaby Depeyre’i gösterilerinden birinde yakalamasını tavsiye etti. Ortaya çıkan aşk, Picasso ve Depeyre’in hayatları boyunca kendilerine sakladıkları bir sırdı.

Salmon, Gaby’nin Paris kabaresinde şarkıcı veya dansçı olduğunu hatırlıyor ve ondan “Gaby la Catalane” olarak söz ediyordu. Bununla birlikte, Picasso’nun Depeyre ile ilişkisinin öyküsünü  House and Gardens’ta (1987) bir makalede ve A Life of Picasso’nun (1996)  ikinci cildinde  duyuran John Richardson’a göre  , Salmon’un bilgileri güvenilir olmayabilir. Richardson, Eva’nın veya Picasso’nun bir sonraki sevgilisi Irène Lagut’un arkadaşı olabileceğine inanıyor.

Paquerette

Picasso, Eva Gouel’in ölümünün ardından 1916 yazı ve sonbaharında 20 yaşındaki Pâquerette ile en az altı ay ilişki yaşadı. Pâquerette Mantes-sur-Seine’de doğdu ve sosyete modacısı Paul Poiret ve kendi modacı dükkanı olan kız kardeşi Germaine Bongard için oyuncu ve model olarak çalıştı. İlişkileri Gertrude Stein’ın anılarında not edildi. Anılarda “[Picasso] her zaman eve geliyordu ve çok hoş bir kız olan Pâquerette’i getiriyordu.” yazılmıştı.

Moise Kisling, Paquerette, ve Pablo Picasso

Irene Lagut

Gaby Depeyre tarafından reddedildikten sonra Picasso, Irène Lagut’a (1993–1994) delicesine aşık oldu. Picasso ile tanışmadan önce, Moskova’da bir Rus büyük dükü tarafından tutulmuştu. Picasso ve arkadaşı şair Guillaume Apollinaire, onu Paris’in banliyölerindeki bir villaya kaçırdı. Kaçtı ama bir hafta sonra isteyerek geri döndü.

Lagut’un hem erkeklerle hem de kadınlarla ilişkisi vardı ve Picasso ile ilişkisi 1916 baharından, evlenmeye karar verdikleri yıl sonuna kadar aralıklarla devam etti. Ancak Lagut, Picasso’yu terk etti ve bunun yerine Paris’teki eski sevgilisine dönmeye karar verdi. Çift, yıllar sonra 1923’te yeniden bir araya geldi ve bu birliktelik The Lovers (1923) adlı tablosuna konu oldu.

Irene Lagut

 

Olga Khoklova

Olga Khoklova (1891–1955), kostümünü ve setini tasarladığı bir balede oynarken Picasso ile tanışan bir Rus balerindi. Bale topluluğundan ayrıldı ve Barselona’da Picasso ile kaldı, daha sonra Paris’e taşındı. 12 Temmuz 1918’de, o 26, Picasso ise 36 yaşındayken evlendiler.

Evlilikleri on yıl sürdü, ancak 4 Şubat 1921’de oğulları Paulo’nun doğumundan sonra Picasso’nun başka kadınlarla ilişkisine yeniden başlamasıyla ilişkileri dağılmaya başladı. Olga boşanma davası açtı ve Fransa’nın güneyine taşındı; ancak Picasso, Fransız yasalarına uymayı ve mal varlığını onunla eşit olarak paylaşmayı reddettiği için, 1955’te kanserden ölene kadar onunla yasal olarak evli kaldı.

Olga Khokhlova

Sara Wiborg Murphy

Sara Wiborg Murphy (1883–1975) ve kocası Gerald Murphy (1888–1964), 1920’lerde Fransa’da birçok sanatçı ve yazarı eğlendiren ve destekleyen zengin Amerikalı gurbetçiler olarak “modernizmin ilham perileriydi”. F. Scott Fitzgerald’ın Tender is the Night  filmindeki Nicole ve Dick Diver karakterlerinin Sara ve Gerald’a dayandığı düşünülüyor. Sara büyüleyici bir kişiliğe sahipti, Picasso’nun iyi bir arkadaşıydı ve 1923’te onun birkaç portresini yaptı.

Sara Wiborg Murphy

Marie-Thérèse Walter

1927’de İspanya’dan 17 yaşındaki Marie-Thérèse Walter (1909–1977), 46 yaşındaki Pablo Picasso ile tanıştı. Picasso hala Olga ile yaşarken, Marie-Thérèse onun ilham perisi ve ilk kızı Maya’nın annesi oldu. Walter, Picasso’nun 1930-1937’de tamamlanan 100 neo-klasik gravürden oluşan ünlü Vollard Suite’ine ilham verdiİlişkileri, Picasso’nun 1936’da Dora Maar ile tanışmasıyla sona erdi.

Marie-Thérèse Walter

Dora Maar

Dora Maar (1907–1997), École des Beaux-Arts’ta eğitim görmüş ve Sürrealizm’den etkilenmiş bir Fransız fotoğrafçı, ressam ve şairdi. 1935’te Picasso ile tanıştı ve yaklaşık yedi yıl boyunca onun ilham perisi ve ilham kaynağı oldu. Stüdyosunda çalışırken fotoğraflarını çekti ve ayrıca ünlü savaş karşıtı tablosu Guernica’yı (1937) yaparken belgeledi.

Yine de Picasso, Maar’a tacizde bulundu ve aşkı için bir yarışmada sık sık onu Walter’a karşı kışkırttı. Picasso’nun Ağlayan Kadın’ı (1937), Maar’ı ağlarken tasvir eder. İlişkileri 1943’te sona erdi ve Maar sinir krizi geçirdi ve sonraki yıllarda münzevi oldu.

Dora Maar

Françoise Gilot

Françoise Gilot (1921 doğumlu), Picasso ile 1943’te bir kafede tanıştığında bir sanat öğrencisiydi – o 62 yaşındaydı, o 22 yaşındaydı. Hala Olga Khokhlova ile evliyken, Gilot ve Picasso’nun romantizme yol açan entelektüel bir çekiciliği vardı. İlk başta ilişkilerini bir sır olarak sakladılar, ancak Gilot birkaç yıl sonra Picasso’nun yanına taşındı ve Claude ve Paloma adında iki çocukları oldu.

Françoise, onun istismarından ve ilişkilerinden bıktı ve 1953’te onu terk etti. On bir yıl sonra, Picasso ile hayatı hakkında bir kitap yazdı. 1970 yılında, çocuk felcine karşı ilk başarılı aşıyı yaratan ve geliştiren Amerikalı doktor ve tıp araştırmacısı Jonas Salk ile evlendi.

Françoise Gilot

Jacqueline Roque

Picasso, Jacqueline Roque (1927–1986) ile 1953’te seramiklerini yarattığı Madoura Pottery’de tanıştı. Boşanmasının ardından, 1961’de, Picasso 79 ve kendisi 34 yaşındayken ikinci karısı oldu. Picasso, Roque’dan büyük ölçüde ilham aldı ve hayatındaki diğer tüm kadınlardan daha fazla Roque’a dayalı eserler yarattı. Jacqueline, hayatının son 17 yılında resmini yaptığı tek kadındı.

Picasso 8 Nisan 1973’te öldüğünde, Jacqueline çocukları Paloma ve Claude’un cenazeye katılmasını engelledi çünkü Picasso, anneleri Françoise Picasso’yla Yaşam adlı kitabını yayınladıktan sonra onları mirastan mahrum bırakmıştı. 1986’da Roque, ölümüne kadar Picasso ile birlikte yaşadığı Fransız Rivierası’ndaki şatoda kendini vurarak intihar etti.

Jacqueline Roque

Sylvette David

1954 baharında Picasso, Côte d’Azur’da 19 yaşındaki Sylvette David (1934 doğumlu) ile tanıştı. David’e aşık oldu ve David düzenli olarak Picasso için poz vererek bir arkadaşlık kurdular. Picasso, çizim, resim ve heykel dahil olmak üzere çeşitli ortamlarda altmıştan fazla portresini yaptı. David, Picasso için asla çıplak poz vermedi ve ilk kez bir modelle başarılı bir şekilde çalışmıştı. Life dergisi, David’in her zaman taktığı at kuyruğundan dolayı bu dönemi “At Kuyruğu Dönemi” olarak adlandırdı.

Sylvette David

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Paylaş