Pazartesi, Eylül 25

Proust Serisi: Ece Yosmaoğlu

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

@eceyosmaoglu ‘nu seneler önce @nazlikecili_ ‘nin kurucusu olduğu @artkolik ‘te bir sanat seminerinde tanıdım. Ortak noktamız kitap sevgimiz. “Ece Yosmaoğlu, Yalova’da doğmuş, Bursa’da büyümüş ve Koç Lisesi’nde okurken İstanbul’a yerleşmiştir. Koç Üniversitesi’nde Uluslararası İlişkiler Bölümü ile birlikte İngiliz Dili ve Karşılaştırmalı Edebiyat Bölümü’nü bitirmiştir. Bilgi Üniversitesi Sinema Televizyon Bölümü’nde Yüksek Lisans çalışmasını sürdürmektedir. Lise yıllarında okul dergilerine şiir ve denemeleriyle katılarak başlayan yazı hayatı bugün şarkı sözü, reklam müziği, sanat dergileri gibi farklı mecralarda halen devam etmekte. Diğer yandan DGL Music’in kurucu ortağı olarak iş hayatını sürdürmektedir. Arya, Lila ve Elya adında 3 kızı vardır.İyilik Hareketim adlı yardımlaşma platformunun da kurucuları arasında olan Ece Yosmaoğlu, bu yıl çıkaracağı kitabın hazırlıklarını tamamlamaktadır. “ Heyecanla kitabını bekliyorum. Keyifli okumalar, kitapsız kalmayın.

Röportaj: Nina Lodrik

En sevdiğin yazarlar kimlerdir?

Türk edebiyatında hem yazar hem de bir düşünce insanı olarak Ahmet Hamdi Tanpınar. Albert Camus, Dostoyevski, Virginia Woolf, Leyla Erbil ve Proust.

En değer verdiğin eşyan nedir?

Kıymetini biriktirdiği zamanla ölçebildiğim az sayıda çocukluk eşyam arasında, yürüdüğüm ilk ayakkabı bence en kıymetlisi. Diğeri de anneanneme de kendi annesinden kalan kahve fincanıdır.

En büyük lüksün nedir?

Taze çekilmiş kahve ve keyif alarak okuduğum bir kitapla, kızlarımla birlikte deniz kenarında vakit geçirmek.

Şu anda ne okuyorsun?

Linda Nochlin’den ” Kadınlar, Sanat ve İktidar”ı ve Marguerite Yourcenar’dan “Hadrianus’un Anıları”nı okuyordum.

En etkilendiğin kitap karakteri kimdir?

Hayri İrdal, Meursault, Aglaya İvanovna Yepançina ve Clarissa Daloway.

En çok kullandığın kelimeler ve söylem nedir?

Tevafuk kelimesini çok severim ve çok kullanırım. Tek bir kelimeden daha fazlasını düşündürür bana. Sevgi ve şifa da  çok sık kullandığım kelimelerdendir.  Kendimi sık sık ” Su akar, yolunu bulur.” derken bulurum. “Kalpten kalbe yol var.” da en çok kullandığım cümlelerdendir.

Kitap alıntısı yapacak olsan?

“Bazı insanların ömrü vakit kazanmakla geçer. Ben zamana kendi zamanıma çelme atmakla yaşıyordum.”

Tanpınar, Saatleri Ayarlama Enstitüsü

En sevdiğin müzisyen?

Frederic Chopin, Evgeny Grinko, Eric Sate.

 

Paylaş