Cumartesi, Eylül 23

Proust Serisi: Melis Büyükerk

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Sevgili @mbuyukerk ‘in kurduğu @smileandtravell çok keyifle takip ettiğim bir hesap. Mottosu da harika “Dünya her zaman bir gülümsenin arkasından daha parlak görünüyor”. Her gün harika seyahat rotaları, sizi gülümseten quizler, İstanbulda ya da online olan tüm kültürel etkinlikleri, turları, sergileri paylaşıyor. Tüm bunları hem kocaman bir gülümseme ile hemde bir yandan tam zamanlı KPMG’de vergi danışmanlığı yaparken yapıyor. Benim favorim hergün anne-kız yaptıkları ‘coffee time’ adı altında paylaştıkları Türk Kahvesi keyfi resmen bana kahveyi yeniden sevdirdi ve bir es alıp günde bir Türk Kahvesini keyifle içmeme ilham oldu diyebilirim. Bildiklerini, gördüklerini paylaşan kendine saklamayan, hayata pozitif bakan, etrafını güzelleştiren insanlara bayılıyorum sıkı bir hayvansever olması da bonusu.

Keyifli okumalar, kitapsız kalmayın.

Röportaj: Nina Lodrik

Kitap alıntısı yapacak olsan?

“Bir gün bir kitap okudum ve bütün hayatım değişti.”  Yeni Hayat-Orhan Pamuk

En sevdiğin meslek?

İnsanların ve hayvanların hayatına dokunan, onlara fayda sağlayan her türlü mesleği çok seviyorum ve bu tür mesleklerde çalışanlara çok saygı duyuyorum.

En sevdiğin kitaplar?

En sevdiğim kitaplar dönem dönem değişiyor aslında. Belli bir kategori de olmuyor. Okurken beni içine çeken, bir şekilde bağ kurmamı sağlayan her kitabı seviyorum.

Motton nedir? 

The world always looks brighter from behind a smile!

En sevdiğin yazar?

Tek bir yazar seçmek benim için çok zor, bahsettiğim gibi tercihlerim zaman zaman değişiyor.  Ama Wirginia Woolf, Kafka Murakami, Adalet Ağaoğlu, Gabriel Garcia Marquez, Jose Saramago, Ahmet Hamdi Tanpınar.

Şu anda ne okuyorsun?

Aynı anda birkaç kitap okumayı, birini bitirmeden diğerine başlamayı pek sevmiyorum. Ama hoşuma giden kitapları alıp sıraya koyuyorum.

Kendin hakkında tek bir şey değiştirebilseydin, bu ne olurdu?

Her şeye ve herkese gereğinden fazla önem vermemeyi öğrenmek isterdim.

En etkilendiğin kitap karakteri kimdir?

Bir tane söylemek zor ama etkilendiğim kitap karakterlerinden biri olarak Wirginia Woolf’un Orlando’sunu söyleyebilirim.

En sevdiğin çiçek hangisi?

Şakayık. Aslında şakayıkların mitolojik ve tarihi bir sürü farklı anlamı olsa da genel olarak sevgi, şans ve refahı sembolize ediyor. Bir yandan çekingenlik gibi bir anlamı da var. Bütün bu anlamların bir birleşimi olması hoşuma gidiyor.

Paylaş