Pazartesi, Mayıs 29

Proust Serisi: Belkıs Boyacıgiller

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Sevgili Belkıs’ı @heybelkis ‘ı tanımadan önce lokantasını tanıdım Karaköy’de minicik ama müthiş bir yerdi @binevideli . Türkiye’nin ilk ve en iyi vegan lokantası. Üstünden seneler geçti, Etiler’e taşındı, @fuudyapp ‘e, online satışa, evlere servise başladı, ne zaman uğrasam yer yok, köpeğinizle de gidebilirsiniz çok keyifli bir mekan. Müthiş başarılı kanımca hala en iyi vegan lokanta. Ortağı Özge ile hep işlerinin başındalar, çok titizler, açık mutfak, ürünlerini yerel, temiz tarım yapan yerlerden tedarik ediyorlar. Menü mevsimsel değişiyor. Direkt çiftlikten masaya konsepti, en güzel organik sertifikalı sebze ve meyveler ile. Belkıs ABD’de büyümüş, USC mezunu. Çok iyi bir anne, muhteşem bir evlat, eş, abla. Çokta verici bir insan devamlı okuyor, araştıyor öğrendiklerini kendine saklamıyor severek paylaşıyor, çok yardımsever. Onun gibi birini tanıdığım için çok mutluyum. Keyifli okumalar, kitapsız kalmayın. 

Röportaj: Nina Lodrik

Şu an hayatta olan ve en çok hayranlık duyduğun kişi kim?

Annem.

Şu anda ne okuyorsun?

Hep aynı anda bir kaç kitap okurdum, lise yıllarımda bile…  Şu anda hem okuyorum hem dinliyorum çünkü başucumda hard copy birkaç kitap olur telefonumda ise Scribd, Libby, Kindle, Audible derken kitaplara ulaşmak hiç bu kadar kolay olmamıştı. Şuan okuduklarım ise Fake Account-Lauren Oyler,  The Body Keeps The Score-Bessel van der Kolk. Her zaman başucumda A Course in Miracles duruyor, sanırım hiç bitiremeyeceğim.

Bir kitap alıntısı yapacak olsaydın?

“A teacher effects eternity; he can never tell where his influence stops. Henry Adams but in the context of Tuesdays with Morrie.

En sevdiğin yazarlar kimlerdir?

Eckhart Tolle, bütün kişisel gelişim kitaplarını güzelce derleyip toparlıyor. Sağlık konusunda kendi tecrübeleriyle çok donanımlı, bilinçli, önce ve sıfır gösteriş biri olduğu için ise Dr. Andrew Weil en en sevdiğim.

En sevdiğin kitaplar ?

En çok satın aldığım kitaplar yemek kitapları ya da Kişisel Gelişim ile ilgili kitaplar oluyor. Çocukluğumdan beri ise biyografi okumayı çok severim.

En sevdiğin yemek kitabı yazarları kimlerdir peki?

Harold McGee, Miyoko Schinner,  J.Kenji Alt Lopez, Alicia Kennedy, Mark Bitmann, Michael Pollan ve Sandor Ellix Katz.

En etkilendiğin kitap karakteri kimdir?

Bu aralar belki yaşadıklarımdan kaynaklı Tuesdays with Morrie’de ki Morrie’den etkilendim. Gençken ise Emma Bovary ve Ennui karakterlerinden çok etkilenmiştim.

Motton nedir?

This too shall pass, so, why not now?

 

 

Paylaş