Çarşamba, Eylül 27

Sanat Tarihinin Çetin Cevizi: Artemisia Gentileschi

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Artemisia Gentileschi, 8 Temmuz 1593’te Roma’da dünyaya geldi. Caravaggesque ressamların en büyüklerinden biri kabul edilen Gentileschi, güçlü karakteriyle sanat tarihinin en önemli kadın ressamlarından biridir. Ressam Orazio Gentileschi’nin kızı olan sanatçı, doğuştan yetenekliydi. Dönemi itibariyle “kadın ressam” olarak var olabilmek pek mümkün görünmese de Artemisia bu durumu her türlü zorluğa göğüs gererek aştı ve sanat tarihine adını altın harflerle yazdırmayı başardı.

Batşeba’nın Banyosu, 1640’lar, Özel Koleksiyon.

Bilinen ilk eseri, üzerinde 1610 tarihi ve kendi imzası olan Susanna ve Yaşlılar olarak kayda geçti. 1612’nin ilkbahar başlangıcında, perspektif öğretmeni Agostino Tassi tarafından tacize uğradı. Yargılamanın ardından suçlu bulunan Tassi, hapsedildi. Resim sanatının altın çağını yaşadığı bir dönemde sadece kadın olduğu için üretimine gölge düşürülen Gentileschi’nin eserlerinde, yaşadıklarının ardından duyduğu öfkenin izlerini açıkça görmek mümkündür.

Susanna ve Yaşlılar, 1610, Schloss Weissenstein, Pommersfelden.

1616’da Academia del Disegno’nun ilk kadın sanatçısı olarak kabul edildi. İtalyan sanat tarihçisi ve biyografi yazarı Baldinucci, Gentileschi’yi “üretken bir portre ressamı” olarak tanımlasa da günümüze bu portrelerin çoğu ulaşmamıştır. Eserlerinde Judith ve Sisera gibi kadın kahramanların yanı sıra Kleopatra ve Danae gibi daha geleneksel hikayelerin kahramanları da ön plana çıkmıştır.

Otoportre, 1630’lar, Royal Collection, Windsor.

Paylaş