Sanatın En İyileri – Kazananlar ve Kaybedenler

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

New York Times’ın sanat eleştirmenleri 2018 yılının en çarpıcı sanat çalışmalarını açıkladılar. Sanat etkinlikleri, müze ve galeri çalışmaları, yükselen sanatçılar bu listede bir araya geliyor.

Kazananlar ve Kaybedenler

İşler zorlaştığında, her zaman sanat vardır. Sanat yatıştırır ve öğretir, ve sizi dünyayla yüzleşecek yeni araçlar ve bakış açılarıyla donatır. 2018 yılında bazı yetenkli kazananlar ve bariz kaybedenler oldu.

Kazanan: Sanat Tarihi
En nefes kesici kazananlardan biri Avrupa ve Amerika sanat tarihiydi. Üç müzede yer alan görkemli sergiler, alanda yeni araştırmalar keşfedildi kabaca. Guggenheim Müzesi şu anki başrolü “Hilma af Klint: Paintings for the Future” ile modern soyutlamanın başlangıcı hakkında yeniden yorumlayıcı bir bölüm sundu ve İsveçli sanatçının 1906-7’de yaptığı çalışmalarını tanıttı. Modernizmin en kutsal hikâyesini birdenbire bir kadın oyuncu kazandı ama aslında Hilma, saygıdeğer Kandinsky, Mondrian ve Malevich üçlüsünden çok daha önce bunu başarmıştı.

Hilma af Klint: Paintings for the Future

Kaybeden: Metropolitan Sanat Müzesi
Metropolitan Sanat Müzesi’nin New York yetkililerini ikna edip “dilediğini öde” yerine 25 dolar şartını getirmesi New York sakinleri dışında sanatsever herkesin aleyhine oldu. Bu şekilde varlıklı Metropolitan Sanat Müzesi, en onur verici özelliklerinden birini, kütüphanelerin sunduğu erişilebilirliği kurban etmiş oldu.

Kazanan: Van Gogh Again
Bu yıl izlediğimiz Julian Schnabel’in At Eternity’s Gate filmi samimi bir havayla Vincent van Gogh’un son günlerini anlatmakta. Bu tarz çalışmalar nadiren itibar kazanırken bu yüzyıl da At Eternity’s Gate, Mike Leigh’ın Mr. Turner (2014) filmiyle beraber göğüs kabartıyor. Schnabel’ın amacı van Gogh’un hikâyesini, intihar edip belirsizlik içinde ölen kaçık sanatçı profilinden sıyırmaktı. Filmde tutkulu, kendini ifade edebilen, doğayı hayranlık duyarak resmeden, kardeşi Theo ile dokunaklı bir ilişkisi olan van Gogh’u görüyoruz. Schnabel ayrıca van Gogh’un ölümüyle ilgili tartışmalarda van Gogh’un intihar etmediğini, iki gencin silahla oynarken onu vurduğunu iddia etmekte.

At Eternity’s Gate

Kazanan: Yeniden Canlandırılmış Bir Tür
Başkan Barack Obama ve First Lady Michelle Obama, yücelttikleri kasvetli akademik ritüeli -resmi Beyaz Saray portresi- başkanlık sonrası bir rutin hâline getirmişlerdi. Figür resmin avantajlarını görünce, Obama’nın resmi için ünlü ressam Kehinde Wiley’i, eşi için de daha az tanınan Amy Sherald’ı seçtiler. İkilinin portreleri National Portrait Gallery’de sergilenmekte.

Kazanan: Şikago Sakinleri
Kerry James Marshall’ın sevilen duvar resmi hâlâ yerini koruyor. Knowledge and Wonder adlı çalışma Şikago Halk Kütüphanesi için 1955’te sipariş verilmiş. Şehrin Batı Yakası’nda bulunan eser, gizemin kaynağı ve çocukların merakı olarak yer ediniyor.

The Citizens of Chicago

Kaybeden: Düşük Fiyatlı Mezat
İngiltereli sokak sanatçısı Bansky’nin Sotheby’s’in mezatında sunduğu eseri, çerçevesindeki uzaktan kumandalı parçalayıcı yüzünden tokmak indiğinde yarı tahrip edilmiş hâldeydi ve 1.4 milyon dolara satıldı. Bansky’nin bu dahiyane numarası mezat tarihine bir not düşürecek nitelikteydi. Eğer bu numaralar mezat evlerinin bir parçası hâline geliyorsa, birçok kişi eski usul ile galerilerden satın almaya dönebilirdi. Henüz öyle bir durum yok. Bir sonraki hafta  Hopper ve Hockney için açık arttırmaya katılmaya devam ettiler.

Paylaş