Ucuz ve Kusursuz Bir Sanattan Yeni Bir Döneme Giriyoruz

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Sonuçta sanatçının paletlerinde bulunan sonsuz sayıdaki renk kombinasyonu kullanarak yarattığı orijinal eseri; sadece siyan, macenta, sarı ve siyah renkleri karıştıran dört mürekkepli geleneksel bir yazıcı ile üretmek imkansızdır. CMYK renk alanı, en iyi kopyalarda bile orijinalinin yanında tam renk spektrumuyla karşılaştırıldığında çok sınırlıdır. Ek mürekkepleri olan özel mürekkep püskürtmeli yazıcılar bile, Monet veya Velázquez tarafından yapılmış bir yağlı boya tabloda bulunan renklerin canlılığına yaklaşamaz bile.

Ancak MIT (Massachusetts Institute of Technology) bilim insanlarından Changil Kim ve Mike Foshey, RePaint adlı bir yöntem kullanarak bu konuda bir yol geliştirdiler. 10 farklı mürekkep ve yapay zeka kullanarak oluşturdukları 3D baskı teknikleri; ucuz ve süper hassas klonlanmış resimler dünyasına işaret ediyor.

Ucuz ve Kusursuz Bir Sanattan Yeni Bir Döneme Giriyoruz 1

RePaint bu dört CMYK mürekkebini ve geleneksel baskı tekniklerini kullanmak yerine, bir 3D yazıcıya yerleştirilen 10 farklı renk kombinasyonunu bir resmin orijinal renkleriyle eşleşmesi için nasıl katıştırılacağını ve karıştırılacağını belirleyen karmaşık bir yapay zeka sistemi ile hesaplıyor.

Foshey, “Güzel sanatların değeri son yıllarda hızla artmıştır, bu yüzden depolarda kamu gözünden uzak tutulma eğilimi artmaktadır.” diyor ve ekliyor; “Bu trendi tersine çevirmek ve herkes tarafından zevk alınabilecek ucuz ve doğru reprodüksiyonlar yaratmak için teknolojiyi inşa ediyoruz.”

Başka bir deyişle: Daha da fazla “Yıldızlı Gece” kopyası için kendinizi hazırlayın.

Paylaş