Cumartesi, Eylül 23

William-Adolphe Bouguereau, “Venüs’ün Doğuşu”

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Venüs’ün Doğuşu (La Naissance de Vénus), Fransız ressam William-Adolphe Bouguereau tarafından 1879’da yapılmış olan tablo, şu anda Paris’teki Orsay Müzesi’nde sergileniyor.

Bouguereau, tablosunu 1879 yılındaki Paris Salonu’nda sergilenmesi için yaptı. Sergilendiğinde büyük başarı kazanan Venüs’ün Doğuşu, o yılın “Grand Prix de Rome” ödülünü kazandı ve Musée du Luxembourg tarafından satın alındı. Eser şu anda Paris’teki Orsay Müzesi’nin koleksiyonundadır.

Resmin merkezinde uzun, dalgalı saçları ve kusursuz porselen teniyle Venüs, bir istiridye kabuğunun içinde ayaktadır. Çevresini bebek melekler, su perileri ve triton figürleri sarmıştır. Bouguereau’nun Venüs’ünün pozu tıpkı Botticelli’ninki gibi asimetriktir. Fakat, Botticelli’nin Venüs’ü elleriyle kasıklarını ve göğüslerini kapatırken Bouguereau’nunkinin elleri saçlarındadır. Venüs’ün bu şekilde yorumlanışı ona erotik bir hava katar. Venüs’ün kollarını gerinircesine kaldırmış, sakin bir şekilde aşağıya bakan pozu dönemin en başarılı nü ressamlarından kabul edilen Ingres’ın Venüs’ünü anımsatır.

Paylaş