Perşembe, Kasım 30

JR Ukraynalı Valeriia’nın Fotoğrafını Dev Bir Enstalasyona Dönüştürdü

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Ünlü Fransız sokak sanatçısı JR, beş yaşındaki Ukraynalı Valeriia’nın ülkeden çıkarken çekilen ikonik fotoğrafını devasa boyutta bir afiş olarak taşımaları için 100 lokal gönüllü ile işbirliği yaptı.

Artem Iurchenko tarafından çekilen fotoğrafın taşındığı anların fotoğrafını drone ile çeken JR’ın bu girişimi Time Dergisi’nin yeni sayısına seçilen iki kapaktan biri oldu. Fotoğrafı instagram hesabında yayınlayan JR  açıklama olarak “Bu küçük kız gelecek ve bu savaşta bize Ukraynalıların ne için savaştığını hatırlatıyor” yazdı.

Fotoğraf: JR & TIME Dergisi

Valeriia’nın annesi ise TİME’a verdiği demeçte “Ukrayna’dan ayrılmak çok zordu, çok zor…. Lviv’e giden trende 18 saat ayakta durmak zorunda kaldık. Yardım eden herkese ne kadar minnettar olduğumu ifade edecek kelimeleri bulamıyorum” dedi.

JR’nin projesi, Kievli bir sanatçı olan Waone Interesni Kazki’nin teşvikiyle oluştu. “Bir hafta önce bana ‘JR, burada neler olduğu hakkında bir şeyler yazman gerekiyor‘ dedi. “Neden bir şeyler yapmaya çalışmıyoruz?” dedim. Bunun üzerine JR, Ukrayna’nın dirençli ruhunu dünyaya iletme umuduyla, Valeriia’nın fotoğrafının 45 metre uzunluğundaki bir versiyonunu Paris’teki stüdyosunda devasa bir muşamba üzerine bastı. Daha sonra Ukrayna’ya giden sanatçı 100’den fazla gönüllü ile Lviv operasının önünde posterin açılmasını drone ile kaydetti.

Paylaş