Perşembe, Kasım 30

Evren Sungur:”Mesela açılan ilk NFT sergisinin metaverse’de açılması daha anlamlı olmaz mıydı?”

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Evren Sungur ile sanat üretimleri, yeni sergi planları ve günümüzün popüler konusu NFT üzerine püzerine keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Öncelikle bize kendinizden ve sanat hikayenizden bahseder misiniz?

1980 İstanbul’da doğdum. Önce mimarlık, ardından MSGSÜ’de heykel okudum. Bu sürede dışarıdan bir hoca ile (Resul Aytemur) resim çalıştım. İlk kişisel sergimi 2010’da açtım, o zamandan beri toplam beş kişisel sergi açtım. Her sergimde yeni bir seri sunmayı ve sanat izleyicisini ve kuşağım sanatçıları sürekli değişim ve evrim fikrine, statükocu bir sanatı reddedişe alıştırmaya çalıştım. Hala devam ediyorum.

İham aldığınız noktalar nelerdir?

Ülkemiz ve Dünya’nın içinde yuvarlandığı ve hepimizi etkileyen herşey bende resim yapmak için malzemeye dönüşür. Ama en temelde insanın varoluşunun trajedisi, var olma çabası..

Bir çalışmanızı bitirmeniz ortalama ne kadar zamanınızı alıyor? 
Üretken bir sanatçıyım ama üretim sürecim çok emek ve zaman alıyor. Hiç tatil yapmadan, mola vermeden ya da tembellik yapmadan çok sıkı çalıştığım zaman ayda dört adet uzun kenarı 150-200 cm.lik resim çıkarabiliyorum. Ama bütün bir yılı bu tempoyla geçirmiyorum.
Şu an üzerinde çalıştığınız bir sergi var mı ? Varsa ipucu alabilir miyiz?

Altı yıl çalıştığım galerimden üç ay önce ayrıldım ve bir süre bağımsız devam edip etrafa bakacağım. Dolayısıyla “bir sergi projem yok” desem de inanmayın, tabiki de var. Sadece zaman ve mekanı belli değil ama benim üretimimde dönüm noktası olacak bir sergi planlıyorum.

Son olarak sanat dünyasının başlıca gündemi NFT hakkında ne düşünüyorsunuz? 
NFT’yi ben de dahil daha anladığımızı düşünmüyorum. Henüz daha tam anlamadığımız bir işe daha dikkatli yaklaşılmalı bence. Mesela açılan ilk NFT sergisinin metaverse’de açılması daha anlamlı olmaz mıydı?
Paylaş