Cumartesi, Eylül 23

JEFF WARD: ”Zaman da dövme kadar önem taşır. Geçmiş deneyimleri paylaşmak ve yenilerini üretmek bizim işimizin kalbidir”

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Jeff Ward hem Los Angeles, hem de dünya çapında hatırı sayılır tattoo artistlerin bir araya geldiği Kat Von D’s Voltage Tattoo ekibinde. Çoğu çocuğun, kalemi bile doğru tutamadığı bir yaşta dövmeciliğe başladı. Hatta o kadar gençti ki henüz kendisinin bile bir dövmesi yoktu… 18 yıllık tecrübesinin sonunda epey ilginç hikayelerle karşımızda

Röportaj: Sebla TANIK

Merhaba Jeff, bize biraz kendinden söz eder misin?
Chicago’da doğdum ve 37 yaşındayım. 18 yıldır dövme sanatçısıyım. İlk 11 sene Greater Chicagoland bölgesinde, 7 yıldır da Hollywood’da Kat Von D’s High Voltage Tattoo’dayım.

Sence modern insan neden dövme yaptırıyor?
Günümüzde her zamankinden daha çok insan, akla gelebilecek her türlü nedenle dövme yaptırmak istiyor. İnsanların aklına gelen fikirlerin sayısı inanılmaz. Her türlü deneyimi ve anı dövme sayesinde ölümsüzleştirebilirsin. Bu başka türlü ortaya çıkıp, konusu açılmayacak bir çok şey hakkında konuşmamıza neden oluyor.

Sanatın farklı disiplinleri kendi içlerinde de farklı tarzlara ayrılır. Jeff Ward’ın bir tattoo artist olarak tarzı nedir? Oldschool mu? Surrealistik mi? Realistik mi? Biraz bahseder misin?
Yapabildiğim her tarzı yapmayı deniyor ve yapıyorum. Geleneksel Japon, geleneksel Amerikan, New School, Old School, Neo Tradisyonel, siyah, gri… Ama herhalde en çok doğa tipi işler yapmaktan hoşlanıyorum.

Senin de dövmelerin var, ilk dövmenin hikayesini anlatır mısın?
İlk dövmemi kendim yaptım. Nirvana Poison Face dövmesiydi ve henüz 11 yaşımdaydım. Aslında kendim bir dövme sahibi olmadan önce başkasına dövme yapmıştım. Büyük kuzenimin bacağına orakçı dövmesi yaptım. Çizgi roman sanatçısı olmak istediğim için çini mürekkebim vardı ve onunla ne yapmam gerektiğini söyledi, beni yönlendirdi. Gergin ve adrenalin doluydum. Bilirsiniz, asilik yapıyordum!

İnsanlar dövme yaptıracağı sanatçıyı neye göre seçmeli?
İşlerine olabildiğince çok bakın ve inceleyin. Eğer “bunu normalde yaptırmam ama gerçekten iyi gözüküyor” dediğiniz işleri varsa aradığınız tattoo artisti buldunuz demektir.

İnsanların ömür boyu üzerlerinde taşıyacakları bir şey için bedenlerini sana emanet ediyor olmaları nasıl bir duygu?
Birinin sana böyle güvenmesi harika bir şey. Bu yüzden de, kendinize olabildiğince sert ve eleştirel yaklaşmanız gerek. Sürekli olarak daha iyi bir şey ortaya çıkartmak için çabalamak gerekiyor. Bu işin sanat kısmı… Aynı zamanda da gerçek bir ilişki. Zaman da dövme kadar önem taşır. Geçmiş deneyimleri paylaşmak ve yenilerini üretmek bizim işimizin kalbidir.

Marjinal bir mesleğin var, haliyle ilginç insanlarla tanışıyorsundur. İşini yaparken, bir yandan da insanları gözlemleme fırsatın oluyor mu? “Yaptırdığı dövmeyle paralel” olarak ilginç hikayeler yakalayabiliyor musun? Birini paylaşabilir misin?
Kesinlikle çok enteresan insanlarla karşılaşıyorsunuz, tanışıyorsunuz. Çok fazla gözlem yapma fırsatınız da oluyor, ki bu harika! İnsanların geçtiği yolları dinlerken bir çok şey öğreniyorsunuz. Özel hayatlarına dair hikayeler duyuyorsunuz. İşim gereği, bulunduğum pozisyon farklı deneyimleri, yaşantıları öğrenmek için çok elverişli. Bir seferinde, bir kız kendisine bağışlanan her böbrek için bir çiçek dövmesi yaptırmak istedi. İkisini vücudu reddetmiş, üçüncüsünün nakli yapılmıştı. Bir bacağı protez, bir ayağı parçalanmış ve gözleri neredeyse hiç görmüyordu. Onunla konuşmak hayatımı 10 kat geliştirmemi sağladı. Bir kaç sene geçtikten sonra kendisine bir dövme daha yaptım. Düğünü için!

Benim de dövmelerim var ve şekillere kendim karar vererek tattoo artiste gittim. Ama sadece kafada birkaç fikirle tattoo artiste gidip, konuşup onun tasarlamasına izin vermenin daha heyecan verici olacağını düşünüyorum. Senin bir tattoo artist olarak dövmeyi yaptıracak kişilerle tercih ettiğin çalışma şekli nedir?
Hadi bir kaç fikir üretelim, bize beğendiğin şeyleri göster, sadece Google’da bulduğun ilk dört görsel değil. Beğenebileceğin şeylerin içine dal. Sonra da sürece sokup, filtreleyip sana sunmamıza izin ver. Eğer Instagram’ımızdaki portfolyomuzu beğendiysen mutlaka sana yapacağımızı da beğeneceksin demektir.

Popüler kültürü takip edenler için dövme modası da çok önem taşıyor. Sen bu konu hakkında ne düşünüyorsun?İkisi bir arada gidiyor. İnsanların zevkleri her ikisinin seçiminde de etkili oluyor. Bunlara “Ben de!” dövmeleri diyorum. Louis Vuitton çantaya sahip olmaya benziyor. “O çantadan sende var mı? Bende de var!”

Hayranlık duyduğun bir dövme sanatçısı var mı?
Tüm meslektaşlarıma hayranım! İyiyse iyidir. İnsanlar her gün yetenekleriyle aklımı başımdan alıyor. Her birinin tek tek ismini bilmek için çok sayıda insan var artık. İnternet sayesinde bir alan açıldı ve büyük bir boşluğu kapattı. Artık öğrenmek çok daha kolay. Ama gündemde yakalamak gereken çok şey var.

Müşteri istediği halde prensip olarak yapmaktan kaçındığın hatta yapmayacağın bir şey var mı?
Nefret dolu ve modası geçmiş işler… Yüze yapılan dövmelerin de hayranı olduğum söylenemez. Ama arka planda geçerli bir sebebi varsa… Bilemiyorum, bunu söylemek biraz zor. Herhangi bir şeyi reddetme hakkımız var. Geçmişte bunun egzersizini yapmıştım 🙂

Paylaş