Perşembe, Haziran 8

Pınar Alışan: “Hürriyet, Sevgi ve Kadın Konuları Bana İlham Veriyor”

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

1995 yılından bu yana sanat çalışmalarına devam eden Pınar Alışan’ın ilk kişisel sergisi “GEÇİT” 25 Mayıs 2022 Çarşamba ART CONTACT İSTANBUL’da sanatseverlerle buluşuyor. Sergi, 26 – 29 MAYIS 2022 tarihleri ve 10:00-20:00 saatleri arasında ART CONTACT İSTANBUL 2. ÇAĞDAŞ SANAT FUARI’NDA Abay Galeri standında (C-14) ziyaret edilebilecek. Dr. Mimar Kadir Topbaş Gösteri ve Sanat Merkezi’nde düzenlenecek olan fuarda 1.000 üzerinde sanatçı, 100’ün üzerinde katılımcı çatısı altında 4.000’den fazla eser sanatseverlerin beğenisine sunulacak.

Pınar Alışan ile sizler için bir araya geldik ve kendisini yakından tanımak istedik.

Sizi yakından tanımak isteriz? Eğitimizden ve kendinizden bahseder misiniz?

İstanbul Erenköylüyüm. Çok şanslı zamanlarda doğmuş, çok medeni ortamlarda ve şartlarda büyümüş, yaşamış biriyim. Kadıköy Kız Koleji mezunuyum; efsanevi Mavi Kravatlılar’danım ve o döneme imza atmış pek çok arkadaşımla beraber okudum. Erken gelen evlikle birlikte annelik hayatımda ön plana çıktı ve bugün kızlarımı Fortune Türkiye’nin en güçlü Türk kadınları arasında görmek beni çok mutlu ediyor. Çocuklarım kendi yollarını çizmeye başladıkları zaman, üstümdeki görevler hafiflemeye başlayınca ise okulda beni en etkileyen derse; resme geri döndüm.

Sizi üretmeye iten etkenler neler?

Bahsettiğim gibi, 30 yıl önce okuldaki tutkum olan resme geri dönmeye karar verdim. Meryem Arıcan, Mahir Güven, Temur Köran gibi isimlerden dersler aldım. Çok değerli hocalarım oldular. Arşo Kasparyan’dan sanat tarihi dersleri aldım. Tutkumu yaşarken, kendimi hep iyi isimlerle geliştirmek istedim. Bu konuda çok şanslıyım. Şimdilerde ise Kemal Kara ile çalışmalarıma aralık vermeden devam ediyorum.

Serginizin şekillenme süreci nasıl gelişti?

Aslında uzun süredir yakın çevremden ve hocalarımdan sergi açmam ve 30 yıllık birikimimi paylaşmam konusunda baskı alıyordum. Ama bu konuda hiç cesaret gösterememiştim. Ta ki yolum Art Contact Çağdaş Sanat Fuarı ile çakışıncaya dek. Buranın bir fuar olması cezbetti aslında beni ve Abay Galeri standı bünyesinde bir stand ile sanatseverlerle bir araya gelmek istedim. Bu benim ilk sergim. Çok ama çok heyecanlıyım.

Pınar Alışan – Geçit sergisinden, ArtContact İstanbul

Serginizin temasını sizden dinlemek isteriz.

68 kuşağı temsilcilerindenim; bu da beni bazı konularda çok hassas yapıyor. Hürriyet, Sevgi ve Kadın konuları bana hep ilham veriyor.

Sergimin adı “GEÇİT”; çünkü bana göre hayat bir geçit. Kimileri bu geçidi acı, sıkıntı, zorluk, mutsuzluk, sevgisizlik ile geçiriyor; kimileri ise bu geçidi tüm bunlara meydan okuyarak geçiyor. Geçidin sonu hep aynı yere çıkıyor.

Öte yandan, insanlık tarihinin başlangıcından bu yana pek çok medeniyete ve kültüre “geçit” olan ve olmaya devam eden imgelerin yaratımı, gözlemci ve gözlenen arasında iki yönlü bir süreçtir. Gözlemcinin gördükleri dışsal forma dayanır, ancak nasıl gördüklerini nasıl yorumladığı ve nasıl düzenlediği, dikkatini nereye yönelttiği gördüklerini etkiler. Geçitteyken “yürüme ve düşünme” kavramları iç içe geçer ve bütünleşir.

www.pinaralisan.com@pinaralisan

 

 

Paylaş